Wszystko o World Of Tanks

Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Niezależne Forum World Of Tanks


+6
Revanche25
Knight_in_fire
Ziewnik
Hieronim_Berbelek
SkylinerPL
Rozkoszniaczek
10 posters

    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów

    Rozkoszniaczek
    Rozkoszniaczek


    Liczba postów : 155
    Join date : 14/02/2024
    Age : 30

    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Empty Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów

    Pisanie by Rozkoszniaczek Wto Lut 20 2024, 00:19

    First topic message reminder :

    Wielkie przenosiny wątku z oficjalnego forum gry!

    Sporo informacji zostanie na starym forum, ale wierzę, że szybko i nowe zostanie zapełnione przez nas nowymi informacjami, przeciekami z gry, własnymi przemyśleniami, pomysłami.

    Na początek wrzucam zdjęcia przyszłej linii polskich niszczycieli czołgów (bez VI tieru!)

    V:
    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 SDP_40_Zadymka_eng

    VI:
    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 MicrosoftTeams-image_3

    VII:
    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 422695459_700105415641062_7544355241868972885_n

    VIII:
    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 SDP

    IX:
    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 SDP_60_Gonkiewicza

    X:

    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 NC_70


    Ciekawi mnie czy szykują jakąś polską premkę VIII tieru, przed wyjściem linii?


    Ostatnio zmieniony przez Rozkoszniaczek dnia Pią Lut 23 2024, 13:20, w całości zmieniany 1 raz
    Rozkoszniaczek
    Rozkoszniaczek


    Liczba postów : 155
    Join date : 14/02/2024
    Age : 30

    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Empty Re: Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów

    Pisanie by Rozkoszniaczek Czw Mar 28 2024, 00:55

    SkylinerPL napisał:

    niestety ich działalność była tajna, a później nikt nie interesował się tym aby to opisywać i doceniać, zwłaszcza kraje typu Brytania czy Francja nie przyznawała się do tego, a w czasach PRL sławienie rodaków co nie wrócili do kraju było sprzeczne z propagandą.

    No, ale to samo można powiedzieć o projektach powstałych w PRL. Czy ktokolwiek jakąś sensowną pracę w archiwach wykonał? Raz na ruski rok coś nowego wypłynie, ale też bez konkretów. Sam z resztą wiesz jak wygląda ten temat.

    SkylinerPL napisał:

    Tak więc może tam być ziarenko prawdy ale patrząc na resztę opisów to nie wierzyłbym niczemu co tam piszą (bajki o sowietach przekazujących nam dokumentację czy prototypy, pracach które pierw były wspomniane jako studenckie ale teraz jako "udane projekty" porzucone na rzecz innych bardziej prosperujących, innych Niszczycielach czy linii dział ?... zwykle bujdy)

    Tak... Tylko, że teraz pytanie co wynika z czego? Chodzi mi o to, że faktycznie wątpliwe jest wsadzanie do jakiegokolwiek prototypu/projektu wspomnianych ruskich dział (a przecież opisy na nich się przede wszystkim skupiają), ale sam projekt niszczyciela jako takiego może jakieś oparcie w historii ma, tylko nie z działem ryflowanym, a przykładowo "chamską" D-10T/T2/S, lub D-25T, czy tam innym działem, które wtedy opracowywano, czy nawet tłuczono w fabryce?

    Ot, taka luźna gdybologia z racji braku jakichkolwiek dokumentów.
    avatar
    SkylinerPL


    Liczba postów : 12
    Join date : 22/02/2024

    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Empty Re: Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów

    Pisanie by SkylinerPL Czw Mar 28 2024, 10:24

    Rozkoszniaczek napisał:
    Tak... Tylko, że teraz pytanie co wynika z czego? Chodzi mi o to, że faktycznie wątpliwe jest wsadzanie do jakiegokolwiek prototypu/projektu wspomnianych ruskich dział (a przecież opisy na nich się przede wszystkim skupiają), ale sam projekt niszczyciela jako takiego może jakieś oparcie w historii ma, tylko nie z działem ryflowanym, a przykładowo "chamską" D-10T/T2/S, lub D-25T, czy tam innym działem, które wtedy opracowywano, czy nawet tłuczono w fabryce?

    Ot, taka luźna gdybologia z racji braku jakichkolwiek dokumentów.

    Dobrze wiesz jak bardzo chciałbym w to uwierzyć, ale gdy WG wciska takie bujdy jako "historyczne" odniesienie to mam coraz mniejsze nadzieję na to że cokolwiek jest tam prawdą (nawet studenckim dziełem)...

    Czy ktoś z tutaj zainteresowanych wybiera się na imprezę: "Powitajmy nowe niszczyciele czołgów" w Warszawie ?
    Jak tak to niech ktoś zapyta pracowników WG gdzie są te prawdziwe odniesienia historyczne w postaci rysunków 😆 albo jak eksperymentalne działa głęboko-gwintowane których celem było zwiększenie siły ognia czołgu „Obiekt 279” znalazły się w Polsce 🤣

    No ale raczej przez jeszcze wiele lat niczego nowego się nie dowiemy w tej sprawie (i tym podobnych związanych z pojazdami wojskowymi)...
    Autor artykułu w czasopiśmie gdzie po raz pierwszy został udostępniony rysunek transportera TG-40 pisał o tym, że przeglądał te teczki już kilkanaście lat temu 😉
    avatar
    SkylinerPL


    Liczba postów : 12
    Join date : 22/02/2024

    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Empty Re: Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów

    Pisanie by SkylinerPL Czw Mar 28 2024, 11:10

    Dobra, dosyć już tych fejkowych informacji i gdybania... czas na trochę bardziej realistyczne rzeczy:
    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 WaSpAo1

    Źródło: SPG (39) 01/2016 dodatek "Z perspektywy lat … Część 3 - Modernizacja T-54/T-55 - Odmiany i warianty eksportowe"

    Rozkoszniaczek and woronov uważają, że to dobre!

    Rozkoszniaczek
    Rozkoszniaczek


    Liczba postów : 155
    Join date : 14/02/2024
    Age : 30

    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Empty Re: Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów

    Pisanie by Rozkoszniaczek Czw Mar 28 2024, 22:05

    Mega ciekawe informacje! Minus jest taki, że niestety HM-45 nie nadaje się do WoT, gdyż jest zdecydowanie zbyt nowoczesny.

    Mam natomiast pytanie. Co to za T-55E? To jest jedna z maszyn, które wrzucił kiedyś RazNaRok?
    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 B1bua3i

    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Ua5bpno
    avatar
    SkylinerPL


    Liczba postów : 12
    Join date : 22/02/2024

    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Empty Re: Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów

    Pisanie by SkylinerPL Czw Mar 28 2024, 22:37

    Rozkoszniaczek napisał:Mega ciekawe informacje! Minus jest taki, że niestety HM-45 nie nadaje się do WoT, gdyż jest zdecydowanie zbyt nowoczesny.
    Dlaczego ? to już raczej nie działa w WoT jeżeli chodzi o tego typu pojazdu, taki Leone czy Tornvagn to druga połowa lat 70 ale już ostatnio dodany "T-54D" to pomysł modernizacji z... 1992 🤣

    Mam natomiast pytanie. Co to za T-55E? To jest jedna z maszyn, które wrzucił kiedyś RazNaRok?
    Nie mam do tego żadnych informacji prócz tego powyżej, raczej nie są to te T-54/55 z dodatkowym opancerzeniem (jak coś to mam lepszej jakości zdjęcia co wrzuciłeś), ten z numerem 504 w WiT H był podpisany jako fotka z WITPiS i okresu 1959-61 gdzie samo T-54 nazywali "wyrób S-2", J. Magnuski także wspominał o dodatkowych pancerzach siatkowych...
    Ja wcześniej myślałem że "M-100" to kompletnie coś innego od T-55 ale używające jego podzespołów gdyż w jednej z monografii miałem taki wpis:
    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Screen10
    ale wychodzi na to że to tylko jakiś upgrade T-55 (może w założeniach było coś więcej ale zrobili tylko to co napisane w SPG ?)...
    Znów jest to ślepa uliczka gdzie jest więcej pytań niż odpowiedzi 😐
    Rozkoszniaczek
    Rozkoszniaczek


    Liczba postów : 155
    Join date : 14/02/2024
    Age : 30

    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Empty Re: Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów

    Pisanie by Rozkoszniaczek Czw Mar 28 2024, 23:47

    SkylinerPL napisał:
    Rozkoszniaczek napisał:Mega ciekawe informacje! Minus jest taki, że niestety HM-45 nie nadaje się do WoT, gdyż jest zdecydowanie zbyt nowoczesny.
    Dlaczego ? to już raczej nie działa w WoT jeżeli chodzi o tego typu pojazdu, taki Leone czy Tornvagn to druga połowa lat 70 ale już ostatnio dodany "T-54D" to pomysł modernizacji z... 1992 🤣

    Mam natomiast pytanie. Co to za T-55E? To jest jedna z maszyn, które wrzucił kiedyś RazNaRok?
    Nie mam do tego żadnych informacji prócz tego powyżej, raczej nie są to te T-54/55 z dodatkowym opancerzeniem (jak coś to mam lepszej jakości zdjęcia co wrzuciłeś), ten z numerem 504 w WiT H był podpisany jako fotka z WITPiS i okresu 1959-61 gdzie samo T-54 nazywali "wyrób S-2", J. Magnuski także wspominał o dodatkowych pancerzach siatkowych...
    Ja wcześniej myślałem że "M-100" to kompletnie coś innego od T-55 ale używające jego podzespołów gdyż w jednej z monografii miałem taki wpis:
    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Screen10
    ale wychodzi na to że to tylko jakiś upgrade T-55 (może w założeniach było coś więcej ale zrobili tylko to co napisane w SPG ?)...
    Znów jest to ślepa uliczka gdzie jest więcej pytań niż odpowiedzi 😐

    Na wiek powstania pojazdu już nawet nie patrzę. Bardziej chodzi o technologię, a w HM-45 jeśli dobrze rozumiem pojawia się pancerz kompozytowy. W takim T-54D z kolei pojawiają się tylko dodatkowe płyty pancerza (no chyba, że WG kompozyty zamieniło na stal).

    A wiesz może jak wyglądał Ramses I? Nigdzie go znaleźć, bo wciąż wyskakuje mi Ramses II (btw T-54E). Skoro Polacy mieli wyprodukować dla Ramsesa I nawieszenie, to może być to jakiś ciekawy trop? Co do M-100/T-54E to skoro planowano wykorzystać zachodnie technologie, to może oprócz wspomnianych mechanizmów wewnętrznych czołgu, planowano zmienić zawieszenie? Jugosłowianie używali chociażby M47 Patton II. Co prawda nie były to maszyny lepsze od T-55, ale niektóre ficzery na pewno mogły być interesujące, jak chociażby zawieszenie (wspomniany Ramses II, zawieszanie miał rodem z M60).
    avatar
    SkylinerPL


    Liczba postów : 12
    Join date : 22/02/2024

    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Empty Re: Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów

    Pisanie by SkylinerPL Pią Mar 29 2024, 11:19

    Rozkoszniaczek napisał:
    Na wiek powstania pojazdu już nawet nie patrzę. Bardziej chodzi o technologię, a w HM-45 jeśli dobrze rozumiem pojawia się pancerz kompozytowy. W takim T-54D z kolei pojawiają się tylko dodatkowe płyty pancerza (no chyba, że WG kompozyty zamieniło na stal).

    Prawdę mówiąc to nie widziałem w źródle jakiego dokładnie rodzaju był to pancerz, tylko informacje o opancerzeniu pasywnym konstrukcji modułowej i jego masie... ale dobrze wiesz że takie rzeczy nie znaczą nic dla WG bo ostatecznie zrobią to tak jak będą chcieli 😉

    A wiesz może jak wyglądał Ramses I? Nigdzie go znaleźć, bo wciąż wyskakuje mi Ramses II (btw T-54E). Skoro Polacy mieli wyprodukować dla Ramsesa I nawieszenie, to może być to jakiś ciekawy trop? Co do M-100/T-54E to skoro planowano wykorzystać zachodnie technologie, to może oprócz wspomnianych mechanizmów wewnętrznych czołgu, planowano zmienić zawieszenie? Jugosłowianie używali chociażby M47 Patton II. Co prawda nie były to maszyny lepsze od T-55, ale niektóre ficzery na pewno mogły być interesujące, jak chociażby zawieszenie (wspomniany Ramses II, zawieszanie miał rodem z M60).

    Dobre spostrzeżenie. Nikt tego wcześniej nie wyłapał, a sprawdziłem skany i ewidentnie tam jest napisane "Ramses-1" co musi być błędem bo taki projekt nigdy nie istniał 🤔 - początkowo Ramses-II był nazywany T-54E gdzie u nas T-55E to był niby M-100... to teraz już nic się nie zgadza i kij wie co do czego się odnosi 😅 (informacje te pochodzą z oficjalnego biuletynu OBRUM, ale artykuły tam są robione przez różne osoby więc mogą posiadać błędy, jak np. jedna data w tym samym artykule jest błędna, przynajmniej tak stwierdził ostatnio J. Kajetanowicz)
    Rozkoszniaczek
    Rozkoszniaczek


    Liczba postów : 155
    Join date : 14/02/2024
    Age : 30

    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Empty Re: Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów

    Pisanie by Rozkoszniaczek Pią Mar 29 2024, 20:02

    SkylinerPL napisał:
    Dobre spostrzeżenie. Nikt tego wcześniej nie wyłapał, a sprawdziłem skany i ewidentnie tam jest napisane "Ramses-1" co musi być błędem bo taki projekt nigdy nie istniał 🤔 - początkowo Ramses-II był nazywany T-54E gdzie u nas T-55E to był niby M-100... to teraz już nic się nie zgadza i kij wie co do czego się odnosi 😅 (informacje te pochodzą z oficjalnego biuletynu OBRUM, ale artykuły tam są robione przez różne osoby więc mogą posiadać błędy, jak np. jedna data w tym samym artykule jest błędna, przynajmniej tak stwierdził ostatnio J. Kajetanowicz)

    W takim razie jest to jeszcze ciekawsze... Może faktycznie jest tam literówka i chodziło o program Ramses II? W takim przypadku tym bardziej kupy by się trzymała koncepcja współpracy polsko-jugosłowiańskiej i zastosowania amerykańskiego zawieszenia w T-54/55, przy czym w prototypie może planowano zastosować modyfikację zawieszenia M47?

    Tutaj mocno spekuluję, ale skoro opis HM-45 to:
    SkylinerPL napisał:
    Tak powstał w latach 80 prototyp "HM-45" dla hinduskiej i arabskiej modernizacji remontowej.

    , to może było tak, że ten prototyp trafił do Egiptu? Tam okazało się, że zawieszenie M47 niekoniecznie się sprawdza i/lub jest za słabe, wtedy przyszli Amerykanie cali na biało i zastosowali dużo mocniejsze zawieszenie z M60? I tak powstała ostateczna wersja Ramsesa II? Koniec spekulacji.

    avatar
    SkylinerPL


    Liczba postów : 12
    Join date : 22/02/2024

    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Empty Re: Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów

    Pisanie by SkylinerPL Pią Mar 29 2024, 21:36

    Rozkoszniaczek napisał:
    W takim razie jest to jeszcze ciekawsze... Może faktycznie jest tam literówka i chodziło o program Ramses II? W takim przypadku tym bardziej kupy by się trzymała koncepcja współpracy polsko-jugosłowiańskiej i zastosowania amerykańskiego zawieszenia w T-54/55, przy czym w prototypie może planowano zastosować modyfikację zawieszenia M47?

    Tutaj mocno spekuluję, ale może było tak, że ten prototyp trafił do Egiptu? Tam okazało się, że zawieszenie M47 niekoniecznie się sprawdza i/lub jest za słabe, wtedy przyszli Amerykanie cali na biało i zastosowali dużo mocniejsze zawieszenie z M60? I tak powstała ostateczna wersja Ramsesa II? Koniec spekulacji.

    Sam Ramzes jest dosyć tajemniczą produkcją ale nie wiem jaki miałaby mieć w nim polska poza kontraktem "CAIRO-88" który obejmował komplet zawieszenia wraz z montażem (jest zdjęcie części zawieszenia, raczej nic specjalnego).
    Dodatkowo tak jak napisano "potwierdzone na miejscu" więc raczej prototyp musiał się znaleźć w Egipcie do testów.
    Nic więcej tam nie ma powiedziane o Egipcie prócz tego że wyniki testu zawieszenia skłoniły kontrahenta do optowania również pakietu opancerzenia dodatkowego.

    W 1985 ruszył program remontowo-modernizacyjny indyjsko-polski "GULMOHAR".

    Program modernizacyjny T-55AM, prowadzony z rekomendacji Komitetu Technicznego UW, autoryzował BKMT w Omsku.... Ośrodkowi powierzono jedynie rolę integratora układów elektrycznych. Z OBRUM pochodziły tylko trzy opracowania, a zamiast kompletu zestawów główną częścią modernizacji zostały licencyjne elementy opancerzenia dodatkowego.

    Tak więc mogło być ciekawie ale wyszło jak zwykle 🙃

    Rozkoszniaczek uważa, że to dobre!

    Revanche25
    Revanche25


    Liczba postów : 66
    Join date : 29/02/2024
    Age : 37

    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Empty Re: Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów

    Pisanie by Revanche25 Sob Mar 30 2024, 22:17

    SkylinerPL napisał:Dobra, dosyć już tych fejkowych informacji i gdybania... czas na trochę bardziej realistyczne rzeczy:
    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 WaSpAo1
    W 1976 r podjęto decyzję o krajowej modernizacji T-55E
    Źródło: SPG (39) 01/2016 dodatek "Z perspektywy lat … Część 3 - Modernizacja T-54/T-55 - Odmiany i warianty eksportowe"

    T-55E to oznaczenie T-55 eksportowanych od 1967 r. do Egiptu, analogiczne jak T-54E. Oficjalnie tak jak w przypadku T-54 państwem sprzedającym było ZSRR, a dostawcami CSRS, PRL oraz ZSRR. Jak było to wspomniane w jednej z publikacji wydanych przez Osprey, odnośnie T-54 i T-55 czołgi dostarczane do państw arabskich z PRLu były lepiej oceniane od tych wyprodukowanych i dostarczonych z ZSRR.
    Jest jeszcze T-55E Mark 0/I ale to już egipska modernizacja T-54 i T-55 dostarczanych w latach 1967-1973 w rosyjskie silniki o mocy 580 i 650 KM, w niemiecką reflektor podczerwieni oraz  jugosłowiański dalmierz laserowy "Iskra".
    Więcej zdjęci HM-45 zawsze na plus.

    Kolejną kwestią jest to że Piotr Zbies podawał że HM-45 miał posiadać stabilizację STP-2 Cyklon, a ta pojawiła się już przy T-54B i był gorsza od później stonowanego u mas rodzimego rozwiązania WSK.

    SkylinerPL napisał:
    W 1976 r podjęto decyzję o krajowej modernizacji T-55E (o oznaczeniu zakładowym "M-100").
    Część dotyczącą uzbrojenia zlecono WAT oraz Obrum, a projektem włączenia dowódcy czołgu w układ kierowania ogniem powierzono PCO-Warszawa.
    Źródło: SPG (39) 01/2016 dodatek "Z perspektywy lat … Część 3 - Modernizacja T-54/T-55 - Odmiany i warianty eksportowe"

    To trzeba było by dokładniej sprawdzić, powierzenie tak poważnego zadania dopiero co powstałej firmie.

    W 1976 powstało „Przemysłowe Centrum Optyki w budowie”, posiadające status przedsiębiorstwa obronnego, wykonujące zadania związane z obroną i bezpieczeństwem państwa.

    Prędzej powierzenie takiego zadania spodziewał bym się powierzeniu WSK "PZL WARSZAWA II" S.A, zważywszy że już w 2016 r. podano informację:

    Tricek1 napisał:Nie wiem czy było to omawiane, czy nie, ale warto zamieścić tą informację. Otóż w 1964 r. w PZL Warszawa II S.A. Wytwórni sprzętu komunikacyjnego były prowadzone prace nad pewnym czołgiem, a dokładnie jego wieżą.Niestety nie wiem jaki był to czołg (na razie), ani dlaczego tu, a także w jakim zakresie były te prace. Wielu pomyśli, że snuje bujdy jak kolega Antonowicz, ale myśle, że można by tam co nieco pogrzebać. Dziękuje za zrozumienie.

    Jak podawałem wtedy według informacji pozyskanych od firmy:
    W WSK "Grochów" rozpoczęto wtedy produkcję systemu stabilizacji lufy działa czołgu T-55 Zapoczątkowało to w Polsce erę produkcji zespołów pomiarów inercjalnych mających wówczas postać giroskopów pomiarowych o dwóch i trzech stopniach swobody z wyjściami elektrycznymi [stabilizacji w dwóch i trzech płaszczyznach sterowanych elektrycznie za pomocą giroskopów - Rev.].

    Z tego co pamiętam a o czym informowałem bodaj na forum (lub w PM) prace nad SKO (Merida) ruszyły coś około roku 1974 r. na długo wcześniej niż UW podjął decyzję o modernizacji T-55 do wersji AM. Na stronie wtedy jeszcze WZMS a obecnie Rosomak można było przeczytać że przeprowadzali: "Remont i modernizacje czołgów T-55UM, T-55MR, T-55A, T-55AD, wozów pomocniczych WZT-1, BLG" oraz "w latach 1982-1989 WZM realizował kontrakt zagraniczny na budowę Bazy Remontu Czołgów T-55 w Indiach."

    Swoją drogą ciekawe że Kajetanowicz podczas opracowywania artykułu "Prace nad rozwojem sprzętu pancernego w Polsce – przegląd lat 1955-1990" pominął informację o HM-45 i M-100.


    Rozkoszniaczek co do twojego domniemanego Ramsesa I, to zalecam zapoznać się z tym T-54A i pracami nad modernizacjami T-54E RO później przemianowaną na Ramsesie II, T-55E Mark 0, T-55E Mark I oraz T-55E Mark II
    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Ca99775ba7660ca2

    Nie sądzę by to do PRL zwrócono się z prośbą o opracowanie modernizacji zawieszenia, my jeszcze przy T-34-85 pracowaliśmy nad zastosowaniem zawieszenia hydraulicznego, ale przerwaliśmy je po podjęciu produkcji T-54. Tu raczej amerykanie opierali się o pracę rumuńskie nad TR-77, TR-77-580, TR-580, zdobyte przez swój wywiad lub pozyskane przez Jugosławię.
    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 97ea2d72633a3335
    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Cdb3bccfd5199839

    Rozkoszniaczek uważa, że to dobre!

    avatar
    SkylinerPL


    Liczba postów : 12
    Join date : 22/02/2024

    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Empty Re: Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów

    Pisanie by SkylinerPL Sob Mar 30 2024, 23:14


    Kolejną kwestią jest to że Piotr Zbies podawał że HM-45 miał posiadać stabilizację STP-2 Cyklon, a ta pojawiła się już przy T-54B i był gorsza od później stonowanego u mas rodzimego rozwiązania WSK.

    Wydaje mnie się że P. Zbies informacje czerpał z tego dokładnie numeru SPG (sam wspomniał że to info z biuletynu SPG, w innych numerach gdzie jest coś o T-54/55 nic nie widziałem o HM-45) ale pewnie źle zinterpretował albo dopowiedział bo STP-2 jest wspomniane ale wcześniej, jeżeli dobrze zrozumiałem to chodziło modernizację remontową T-54A tj. T-54AM2... przy części o M-100/HM-45 brak takich informacji.

    Swoją drogą ciekawe że Kajetanowicz podczas opracowywania artykułu "Prace nad rozwojem sprzętu pancernego w Polsce – przegląd lat 1955-1990" pominął informację o HM-45 i M-100.

    Gdyż raczej o tym nie wiedział (przynajmniej o HM-45), gdy wrzuciłem to info na inne forum to się zapytał gdzie można zobaczyć ten numer SPG, a po przejrzeniu skanów że znajdują się tam ciekawe informacje na temat wersji eksportowych. (choć poza tym wspomnieniem o M-100 oraz HM-45 tam nic nie ma w wersjach eksportowych)

    Revanche25 uważa, że to dobre!

    Rozkoszniaczek
    Rozkoszniaczek


    Liczba postów : 155
    Join date : 14/02/2024
    Age : 30

    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Empty Re: Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów

    Pisanie by Rozkoszniaczek Nie Mar 31 2024, 01:11

    Revanche25 napisał:
    Rozkoszniaczek co do twojego domniemanego Ramsesa I, to zalecam zapoznać się z tym T-54A i pracami nad modernizacjami T-54E RO później przemianowaną na Ramsesie II, T-55E Mark 0, T-55E Mark I oraz T-55E Mark II
    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Ca99775ba7660ca2

    Gdyby nie podpis, to bym strzelał, że to któryś z Tiranów. Jest jakaś fajna monografia, która by traktowała o wspomnianych przez Ciebie maszynach?

    Jeśli się nie mylę to odnośnie T-54E/M-100 SkylinerPL wrzucił info jakoby planowano tam zastosowanie działa 100 lub 105 mm. O jakie działo chodzi? L7? Polacy mieli dostęp do tej armaty, czy po prostu mieli wykonać mocowanie typowo pod wymiar tego działa i na ile poważnie wgl brano pod uwagę tę 105?? (Swego czasu już myślałem, że CS-59 jest inspirowany M-100 właśnie z racji planowanych dział 100 i 105 mm.)

    Revanche25 napisał:
    Nie sądzę by to do PRL zwrócono się z prośbą o opracowanie modernizacji zawieszenia, my jeszcze przy T-34-85 pracowaliśmy nad zastosowaniem zawieszenia hydraulicznego, ale przerwaliśmy je po podjęciu produkcji T-54. Tu raczej amerykanie opierali się o pracę rumuńskie nad TR-77, TR-77-580, TR-580, zdobyte przez swój wywiad lub pozyskane przez Jugosławię.
    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 97ea2d72633a3335
    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Cdb3bccfd5199839

    Nie mówię o samym PRL, ale PRL i Jugosławii.

    Poza tym wg mojego pobieżnego przeglądu informacji Ramses II ma zawieszenie żywcem wzięte z M60, gdzie Rumuni dostępu do amerykańskiego sprzętu nie mieli (no chyba, że znowu poprzez Jugosławię).
    Revanche25
    Revanche25


    Liczba postów : 66
    Join date : 29/02/2024
    Age : 37

    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Empty Re: Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów

    Pisanie by Revanche25 Nie Mar 31 2024, 03:35

    Rozkoszniaczek napisał:
    Revanche25 napisał:
    Rozkoszniaczek co do twojego domniemanego Ramsesa I, to zalecam zapoznać się z tym T-54A i pracami nad modernizacjami T-54E RO później przemianowaną na Ramsesie II, T-55E Mark 0, T-55E Mark I oraz T-55E Mark II
    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Ca99775ba7660ca2

    Gdyby nie podpis, to bym strzelał, że to któryś z Tiranów. Jest jakaś fajna monografia, która by traktowała o wspomnianych przez Ciebie maszynach?

    Nie ma jednej poświęconej typowo pojazdom Egipskim, informacji szukaj po:

    • T-54 and T-55 Main Battle Tanks 1944-2004
    • T-54/55: The Soviet Army's Cold War Main Battle Tank
    • Soviet T-54 Main Battle
    • Soviet T-55 Main Battle Tank
    • T-54 Main Battle
    • Tank battles of the Mid-East Wars (2): The wars of 1973 to the present


    Rozkoszniaczek napisał:Jeśli się nie mylę to odnośnie T-54E/M-100 SkylinerPL wrzucił info jakoby planowano tam zastosowanie działa 100 lub 105 mm. O jakie działo chodzi? L7? Polacy mieli dostęp do tej armaty, czy po prostu mieli wykonać mocowanie typowo pod wymiar tego działa i na ile poważnie wgl brano pod uwagę tę 105??

    Cz. I opracowania \"Wkład Polaków w polską i światową technikę obronną (1918-1989)" (Polskie Towarzystwo Historii Techniki, Warszawa 2007) napisał:Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 KwJ0DA9

    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 DlFSnY5
    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 As29YiV

    M-100 może brać się od działa 100 mm jakie testowano. Wspomniane przeze mnie już TR-77, TR-77-580, TR-580 choć były rodzimą modyfikacją T-54/55 to nie używały 100 mm działa rodziny D-10T ale rodzime działo 100 mm A308/M1975-77.
    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 720c8cceaf1353c1

    Tylko w takim wypadku M-100 i HM-45 to oznaczenia tej samej maszyny testowej.

    Jeśli chodzi o "105 z gładką lufą i automatycznie ładowana" to są dwie możliwości wzorowane na anglosaskich L7/M68 lub francuskim F1 (oba gwintowana), co nie znaczy że nie mogła być inspiracją (ale ten automat bardziej sugeruje mi L7, bo nie znam innego pojazdu z tym kalibrem i automatem, który trafił do linii niż Strv 103). Co ciekawe pomysł z wprowadzeniem możliwości przyjęcia 105 mm działa musiał już paść po testach działa gładko lufowego 115 mm U-5TS, które nieznacznie było lepsze od 100 mm D-10T, przy zastosowaniu pocisków HEAT a jednocześnie zastosowanie gładkiego przewodu lufy sugerowało by rozważenie zastosowania ppk.
    avatar
    SkylinerPL


    Liczba postów : 12
    Join date : 22/02/2024

    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Empty Re: Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów

    Pisanie by SkylinerPL Nie Mar 31 2024, 10:21

    Rozkoszniaczek napisał:
    Jeśli się nie mylę to odnośnie T-54E/M-100 SkylinerPL wrzucił info jakoby planowano tam zastosowanie działa 100 lub 105 mm. O jakie działo chodzi? L7? Polacy mieli dostęp do tej armaty, czy po prostu mieli wykonać mocowanie typowo pod wymiar tego działa i na ile poważnie wgl brano pod uwagę tę 105?? (Swego czasu już myślałem, że CS-59 jest inspirowany M-100 właśnie z racji planowanych dział 100 i 105 mm.)

    No właśnie, tamto info pochodzi z "Wkład Polaków w polską i światową technikę obronną (lata 1918-1989)" - Polskie Towarzystwo Historii Techniki - Warszawa 2007
    A dokładniej z części: "Wkład Polaków w rozwój polskiej i światowej techniki pancernej" by Jerzy Modrzewski, niestety w źródłach sprawdziłem większość pozycji i nic tam nie ma więc info to musi pochodzić z "zbiory własne" dlatego trudno określić skąd autor miał te informacje.

    Poza tym wg mojego pobieżnego przeglądu informacji Ramses II ma zawieszenie żywcem wzięte z M60, gdzie Rumuni dostępu do amerykańskiego sprzętu nie mieli (no chyba, że znowu poprzez Jugosławię).

    To nie jest zawieszenie od M60, a raczej hydropneumatyczne TELEDYNE.

    Revanche25 napisał:
    M-100 może brać się od działa 100 mm jakie testowano.
    Kiedyś na innym forum z tego co pamiętam ktoś wspominał o dziale "S-100" ale nie wiadomo do którego się to odnosiło (może tego z dokumentu), dodatkowo jeżeli chodzi o tą testową modernizację to:

    Dwie 100 mm armaty opracowane przez WAT, zostały wykonane w HSW. Jedna z nich służyła do badań poligonowych i była zamontowana na podwoziu armaty plot S-60. Druga była zabudowana na doświadczalnym czołgu T-55, na którym były testowane różne urządzenia modernizacyjne.
    Tak więc istnieje prawdopodobieństwo że to właśnie ona była posadzona na tym M-100/HM-45 patrząc po kształcie. Ale nic o zmianę uzbrojenia nie ma powiedziane przy 45.

    Tylko w takim wypadku M-100 i HM-45 to oznaczenia tej samej maszyny testowej.

    Patrząc na to jak zostało to opisane w tekście to istnieje szansa że HM-45 jest po prostu dalszą próbą modernizacyjną M-100... szkoda że nigdzie poza tą pozycją SPG nie spotkałem się z jakimś opisem M-100/HM-45 😐
    Revanche25
    Revanche25


    Liczba postów : 66
    Join date : 29/02/2024
    Age : 37

    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Empty Re: Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów

    Pisanie by Revanche25 Nie Mar 31 2024, 12:22

    SkylinerPL napisał:

    Poza tym wg mojego pobieżnego przeglądu informacji Ramses II ma zawieszenie żywcem wzięte z M60, gdzie Rumuni dostępu do amerykańskiego sprzętu nie mieli (no chyba, że znowu poprzez Jugosławię).

    To nie jest zawieszenie od M60, a raczej hydropneumatyczne TELEDYNE.


    Z M60 a konkretniej z M60A3 pochodził silnik TCM AVDS-1790-5A, zawieszenie było nowe opracowane przez General Dynamics Land Systems, oznaczone jako Model 2880 i wykorzystywało elementy jak koła jezdne z M48.

    SkylinerPL napisał: Kiedyś na innym forum z tego co pamiętam ktoś wspominał o dziale "S-100" ale nie wiadomo do którego się to odnosiło

    Dwie 100 mm armaty opracowane przez WAT, zostały wykonane w HSW. Jedna z nich służyła do badań poligonowych i była zamontowana na podwoziu armaty plot S-60

    Domyślam się jak mogły powstać nazwy armaty: armata S-100, gdzie S pochodzi z zastosowanego podwozia a 100 od kalibru zastosowanej armaty, a oficjalnie zostało nazwane M-100 skrót od modernizacja 100.
    Jak chcesz dalej drożyć temat to zaznaczam Ci podpowiedz gdzie szukać.
    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 90f67d9d4198726dgen

    PS. Przy okazji tej armaty pracowano nad pociskiem
    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 FzjCjNq

    Question APCRDBC - Armour Piercing, Composite Rigid, Discarding Ballistic Cap Question

    Co do współpracy PRLu a konkretnie WZM S z Indiami:
    W ramach tego kontraktu WZM wykonuje :

    dokumentację technologiczną remontu,
    dokumentację konstrukcyjną oprzyrządowania i stoisk kontrolno - pomiarowych,
    wykonanie oprzyrządowania i stoisk w metalu,
    przeszkolenie specjalistów hinduskich w WZM,
    szkolenie i wdrażanie technologii remontu w Bazie Remontu Czołgów w Indiach,
    dostawę części i zespołów na potrzeby remontu.

    Co do prac WZM mam jeszcze kilka tropów T-55UM (T-55US), T-55MR (T-55MS) oraz

    WZM napisał:Po 1990 roku z chwilą zakończenia modernizacji czołgów T-55 do wersji D-84

    T-55US oraz T-55MS to albo T-55U i T-55M doprowadzone do wersji saperskiej stąd S, albo wyposażone w system torujący S-69 Sosna starszych czołgów, które zostały doprowadzone do standardu T-55A zamiast marnować na to nowe fabrycznie czołgi T-55A. D-84 wypadało by że to kodowe oznaczenie wersji T-55AM Merida, czyli z jakiegoś powodu zakłady porzuciły oznaczenia "produkt S-x" np. S-1 to T-34-85, S-2 to T-54.


    Tak przeglądałem jeszcze stare posty na starym forum i chyba wiem skąd WG wzięło pomysł na wzorowanie "polskich" TD na Jagdpantherze.
    Revanche25 napisał:
    Terragion napisał:Jak dla mnie niskie tiery mogą być premkami (TDki), ale skoro jest materiał na tiery 9-10, to nawet taka mini odnoga byłaby ciekawa. Jeśli byłyby to naprawdę nietuzinkowe i bardzo dobre maszyny, to nikt Falathi by nie patrzył na to, że nie ma pełnej linii.
    Jak by się skontaktować z chińskim wydawcą to znalazła by się materiały dla polskich TD dla całej linii.

    A pomysły można brać od grup rekonstrukcyjnych.
    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 9782c2949ce68a4a
    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 F39c5eb7a7f545c1gen
    avatar
    SkylinerPL


    Liczba postów : 12
    Join date : 22/02/2024

    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Empty Re: Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów

    Pisanie by SkylinerPL Nie Mar 31 2024, 12:39

    Revanche25 napisał:
    Domyślam się jak mogły powstać nazwy armaty: armata S-100, gdzie S pochodzi z zastosowanego podwozia a 100 od kalibru zastosowanej armaty, a oficjalnie zostało nazwane M-100 skrót od modernizacja 100.
    Jak chcesz dalej drożyć temat to zaznaczam Ci podpowiedz gdzie szukać.
    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 90f67d9d4198726dgen

    PS. Przy okazji tej armaty pracowano nad pociskiem
    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 FzjCjNq

    Question  APCRDBC - Armour Piercing, Composite Rigid, Discarding Ballistic Cap  Question

    Znam to...
    Nie wiem skąd masz to ale są to moje screeny które udostępniłem na discordzie, a wcześniej skany dostałem od użytkownika na innym forum od którego mam też kilka innych ciekawych informacji (chociaż mniej "czołgowych") 😉
    Revanche25
    Revanche25


    Liczba postów : 66
    Join date : 29/02/2024
    Age : 37

    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Empty Re: Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów

    Pisanie by Revanche25 Nie Mar 31 2024, 13:48

    Tak teraz coś spostrzegłem:

    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 WaSpAo1
    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 720c8cceaf1353c1
    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 KwJ0DA9

    A tym czasem Typ 69-I – wersja z armatą gładkolufową kalibru 100 mm
    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 1280px-Type_69_at_Tank_Museum_20131004

    Zadziwiające podobieństwo konstrukcji.

    PS. SkylinerPL jak tak analizuję informację odnośnie tego pocisku

    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 O2O9WTS

    To wygląda to na próbę modernizacji pocisku 3BM8 (ten do służby w ZSRR wszedł w 1967 r.), a zanim do WP trafił pocisk 3BM20 (do służby w ZSRR wszedł w 1972 r., w Polsce w 1978 r.).

    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 100mm%2Bbm-8%2Bapds-t
    Revanche25
    Revanche25


    Liczba postów : 66
    Join date : 29/02/2024
    Age : 37

    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Empty Re: Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów

    Pisanie by Revanche25 Sro Kwi 03 2024, 00:18

    Rozkoszniaczek
    Rozkoszniaczek


    Liczba postów : 155
    Join date : 14/02/2024
    Age : 30

    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Empty Re: Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów

    Pisanie by Rozkoszniaczek Sro Kwi 03 2024, 23:04

    Revanche25 napisał:

    Wyglądają na zbalansowane maszyny. Razz
    Revanche25
    Revanche25


    Liczba postów : 66
    Join date : 29/02/2024
    Age : 37

    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Empty Re: Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów

    Pisanie by Revanche25 Czw Kwi 04 2024, 16:10

    Rozkoszniaczek napisał:
    Revanche25 napisał:

    Wyglądają na zbalansowane maszyny. Razz

    Film przedstawia jedną stronę medalu, zajrzyj w mój post w temacie Błyskawicy. Jak dobrze kojarzę to tylko QuickyBaby zainteresował się szerzej tematem samych dział, szkoda że dalej go nie rozwijał.

    Sponsored content


    Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów - Page 2 Empty Re: Polskie drzewo technologiczne - przecieki z gry, jak i z archiwów

    Pisanie by Sponsored content


      Obecny czas to Pon Maj 20 2024, 05:55